Buty trekkingowe damskie- jak wybrać najlepsze?

Miłośników trekknigu w naszym kraju zdecydowanie przybywa. Okazuje się, że sport ten pochłania również coraz większe grono kobiet. Nie da się ukryć, że trekking to świetny sposób na przyjemny trening na świeżym powietrzu, a przy tym daje on szansę na eksplorowanie nowych terenów i podziwianie krajobrazów. Jednocześnie, by w ogóle rozpocząć przygodę z trekkingiem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Najważniejszym gadżetem każdej trekkerki będą buty trekkingowe damskie. Jednak jak je wybrać?

Jaka cholewka w butach trekkingowych damskich będzie odpowiednia?

Panie, które już od dłuższego czasu rozglądają się za butami trekkingowymi, z pewnością zauważyły, że poszczególne ich modele mogą się między sobą znacznie różnić. Wiele wątpliwości najczęściej wzbudza sama cholewka. Na rynku znajdziemy buty trekkingowe damskie z krótką, a także i z długą cholewką. Która z nich okaże się lepszym rozwiązaniem? Otóż długa cholewka przyczynia się do większej ochrony stawu skokowego. Nie jest tajemnicą, że podczas górskiego trekkingu, wystarczy chwila nieuwagi, a kontuzja kostki jest gwarantowana. Wobec tego buty trekkingowe damskie z wysoką cholewką, która zakrywa staw skokowy, znacznie będą to ryzyko minimalizować. Poza tym, zapewnią one również znacznie większą stabilizację, więc każda kobieta będzie mogła stawiać pewne kroki.

Odpowiednia podeszwa w butach trekkingowych damskich

Buty trekkingowe damskie muszą również posiadać odpowiednia podeszwę. Na ścieżkach praktycznie co chwila występują nierówności terenu, a także strome zejścia i podejścia. Wobec tego podeszwa powinna zapewnić każdej kobiecie odpowiednią przyczepność do podłoża, a dodatkowo także i wysoki poziom amortyzacji. Najlepiej więc wybierać te buty trekkingowe damskie, które mają grubą podeszwę wykonaną z kauczuku lub miękkiego tworzywa plastikowego. Wówczas będą one świetnie amortyzować każdy krok, a drobne kamyczki nie będą nawet wyczuwalne. Kolejną kwestią jest odpowiednie wyprofilowanie podeszwy. Powinna ona posiadać szereg strategicznie rozmieszczonych rowków i wypustek, które sprawią, że buty będą się dobrze trzymały podłoża. Ma to ogromne znaczenie szczególnie podczas stromych podejść oraz niebezpiecznych zejść na ścieżkach trekkingowych.

Sposób zapięcia butów trekkingowych damskich

Kiedy panie będą wybierać idealne dla siebie buty trekkingowe damskie, nie mogą one również zapomnieć o zwróceniu uwagi na sposób zapięcia. Klasyczne modele butów trekkingowych damskich są oczywiście sznurowane. Takie zapięcie pozwala dowolnie regulować ścisk oraz stabilizować stopę w bucie. Niemniej o wiele lepiej będzie, jeśli na samej górze cholewki znajdzie się także zapięcie w formie rzepu. Nie tylko będzie można dzięki niemu sprytnie zapanować nad wystającymi sznurówkami, ale także umożliwi to paniom dodatkowe ustabilizowanie kostki. Pamiętajmy, że buty trekkingowe damskie, zapinane na te dwa sposoby, zapewnią nam nie tylko wysoki komfort, ale także i wysoki poziom zabezpieczenia przed kontuzjami i urazami.