Instytucje kultury solidarne z Ukrainą

Wobec dramatycznych wydarzeń ostatnich dni, Miasto Lublin pozostaje solidarne z Ukrainą, a nasze instytucje kultury starają się wesprzeć działania lokalnego sztabu kryzysowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homo Faber, Miasto Lublin oraz organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w Centrum Kultury w Lublinie. Analizując bieżącą sytuację, instytucje kultury miasta Lublin dostosowują swoje działania do potrzeb uchodźców z Ukrainy.

Zobaczcie, co możecie zrobić sami, a co możecie zaproponować swoim gościom/przyjaciołom z Ukrainy.

🔵 WOLONTARIAT

Jeśli chcesz się zaangażować i dołączyć do grupy wolontariackiej, Fundacja Homo Faber udostępniła prosty formularz zgłoszeniowy. Jeśli jesteś prawnikiem, medykiem, tłumaczem lub możesz pomóc np. w logistyce czy wypełnianiu dokumentów ➡️  https://bit.ly/zglos_sie_tutaj lub przyjdź codziennie do sztabu w Centrum Kultury w Lublinie o godz. 16:00.

🟡 ŚWIETLICA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY:

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5)

Razem z Fundacją Strefa Dorastania uruchomiona została świetlica dla dzieci i młodzieży uchodźczej pochodzącej z Ukrainy. Świetlica będzie działać w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebować załatwienia spraw w urzędach i innych miejscach. Będą tam osoby, które znają język ukraiński. Będzie miło, ciepło, będzie sztuka oraz różne zajęcia twórcze. Z dziećmi przez cały czas będą przebywały osoby dorosłe.

Harmonogram pracy świetlicy:

  • wtorek – piątek: 9:00-16:00
  • sobota- niedziela: 12:00-16:00

→ Warsztaty Kultury w Lublinie ( ul. Grodzka 5a – parter -Stare Miasto):

Od 1 marca 2022 rusza świetlica dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców (lubelskie Stare Miasto, ul. Grodzka 5a – parter). Na miejscu animatorzy zaopiekują się dziećmi: będzie można pograć w gry planszowe, pobawić się zabawkami, poukładać klocki, obejrzeć bajki, a na patio pograć w piłkę. Rodzice w tym czasie odpoczną, napiją się kawy czy herbaty. Będą też dostępne komputery podłączone do internetu oraz darmowe Wi-Fi.

Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – parter (Stare Miasto)

Wstęp wolny

→ Baza Matka w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

Przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców: są zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne; jest kuchnia: kawa, herbata, możliwość odgrzania jedzenia, jest internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać.
Baza Matka działa codziennie. Opieka nad dziećmi świadczona jest w godzinach 9-16.

Kiedy: poniedziałek – niedziela: 9.00-16.00
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

Wstęp wolny

→ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – środowiskowe ognisko wychowawcze

Kiedy: od poniedziałku do piątku 9.00 – 14.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00 (z możliwością przedłużenia zgodnie z potrzebami).
Gdzie: ul. Narutowicza 54

Zapewnia ciekawe zajęcia i mile spędzony czas. Rodzice w tym czasie mogą napić się kawy, herbaty lub skorzystać z wi-fi.

Teatr Andersena zaprasza na spektakle i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bilety za symboliczną złotówkę będą sprzedawane w kasie za okazaniem dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem). Grupy zorganizowane w różnym wieku, które chciałyby uczestniczyć w warsztatach teatralnych za 1 zł proszone są o kontakt z Działem Edukacji Teatralnej [email protected], tel.: +48 691 912 672 (w języku polskim).

Kasa teatru znajduje się na poziomie 0 i jest czynna od wtorku do piątku od godz. 8:30 do 12:00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem. Dokładny repertuar teatru znajduje się na stronie teatru.

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie -działania kulturalno – edukacyjne
Filia nr 1
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 – 15.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci w wieku 4 – 10 lat (grupa 5 os.)
Filia nr 2
Od poniedziałku do piątku, godz. 12.00 – 15.30
Zajęcia plastyczne, gry planszowe, wyświetlanie bajek dla dzieci w wieku 5 – 12 lat (grupa maks. 15 os.)
Filia nr 6 / Filia nr 27 (BIOTEKA)
Od poniedziałku do piątku, godz. 11.00 – 14.00
Zajęcia plastyczne, gry planszowe dla dzieci w wieku 5 – 12 lat (grupa maks. 12 osób)
Filia nr 29
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 – 16.00
Zajęcia plastyczne/rękodzielnicze dla dzieci w wieku 8-12 lat (grupa maks. 15 osób)
Zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 1 – 3 lata (grupa maks. 15 osób)
Filia nr 32 (BIBLIO) i American Corner
Wtorek i czwartek, godz. 11.00 – 12.00
Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5 – 10 lat (grupa maks. 10 osób)
Środa, godz. 11.00 – 12.00
Angielski dla dzieci w wieku 12 – 15 lat (grupa maks. 10 osób)
Poniedziałek, piątek, godz. 11.00 – 15.00 / wtorek, czwartek, godz. 12.00 – 15.00
Pokazy filmowe dla osób w podobnym wieku (grupa maks. 30 osób) zamiennie z gry planszowe dla osób w podobnym wieku (grupa maks. 10 osób)
Filia nr 40 (Biblioteka Na Poziomie)
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 – 15.00
Zajęcia plastyczne, gry, zabawy dla dzieci w wieku 6 – 12 lat (grupa maks. 12 osób)

🔵 W Galerii Labirynt można wykonać własny transparent oraz pocztówkę ze słowami wsparcia dla Ukrainy. Transparenty i pocztówki można tworzyć w specjalnie do tego przygotowanym miejscu przy ul. Popiełuszki 5, w godzinach otwarcia Galerii Labirynt (wtorek–niedziela: 12:00–19:00).

🟡 W sklepie Warsztatów Kultury znajdziecie wydawnictwa ukraińskich autorów, których możemy wesprzeć zakupując ich publikacje w tym trudnym czasie – https://sklep.warsztatykultury.pl/pl/c/Wschodni-Express/17

🔵 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 9 (ul. Krańcowa 106A) posiada bogaty księgozbiór literatury ukraińskiej dla dzieci i dorosłych.

🟡 Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza wszystkie obywatelki i obywateli Ukrainy do bezpłatnego zwiedzania muzeum, w tym oddziałów miejscowych i zamiejscowych.

🔵 Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka udostępnia swoje przestrzenie dla osób przybyłych do Lublina w wyniku wojny w Ukrainie. Przestrzenie te zostały zaplanowane tak, aby umożliwić animację dzieci pod okiem rodziców bez konieczności ich rozdzielania. Bloki zajęciowe będą prowadzone we współpracy z wolontariuszami z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz kadrą pracowniczą Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka.
W programie przewidziane są m. in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, animacje dla dzieci i wzajemna nauka języka – prowadzone przez studentów ukraińskich i pracowników.
Harmonogram działań na najbliższy tydzień (7.03 – 13.03):

  • poniedziałek – piątek: 10.00 – 14.00 – zajęcia dla dzieci i ich opiekunów;
  • poniedziałek – piątek: 16.00 – 20.00 – zajęcia dla młodzieży i dorosłych;
  • Punkt informacyjny czynny: 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00.
  • Dyżury weekendowe w godzinach 10.00 – 12.00.

Przestrzenie:

  • Białe foyer – strefa mamy i dziecka (zabawki, przybory plastyczne, kawa, herbata)
  • Punkt informacyjny – parter
  • Sala komputerowa przystosowana dla osób ukraińskojęzycznych (4 stanowiska komputerowe + 2 drukarki, konsole do gier) – sala 139a

Ponadto można skorzystać z:

  • Wsparcia tłumaczy z j. ukraińskiego
  • Zajęć sportowych organizowanych przez Centrum Kultury Fizycznej UMCS
  • Wydarzeń organizowanych przez ACKiM UMCS Chatka Żaka
  • Dostępu do Wi-Fi

🟡 Dzielnicowy Dom Kultury “Węglin” () przygotował przestrzeń dedykowaną dla dzieci i dorosłych.
Oferują:

  • przestrzeń przyjazną dzieciom i dorosłym, w której możecie się spotkać z przyjaciółmi, pobyć ze swoimi dziećmi;
  • opiekę nad dziećmi (w czasie gdy potrzebujecie załatwić sprawy);
  • warsztaty tematyczne dla najmłodszych (plastyczne, ruchowe, muzyczne, etc.);
  • dostęp do komputera, Internetu, drukarki;

Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00-16.00
Gdzie: ul. Judyma 2a

🔵 Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a, Lublin
Po prostu przyjdź, a jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu:

  • UA: (+48) 882 433 041 (Marta)
  • PL: (+48) 882 433 032 (Alicja)

🟡 Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie, zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatne zajęcia ruchowo –umuzykalniające

  • W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w różnym wieku (od 6 lat) o różnym stopniu zaawansowania.
  • Informacje i zgłoszenia: w siedzibie Społecznego Ogniska Baletowego (ul. Zesłańców Sybiru 6) od poniedziałku do piątku 15.30-18.00, tel. 81 5329761, e-mail : [email protected]

Instytucje kultury prowadzą też zbiórki towarów pierwszej potrzeby, jak:

🟡 ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

🔵 KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

🟡 ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

🔵 Zbieramy także NOWE koce i śpiwory

Zbiórka będzie trwała nieokreślony czas, a wszystkie rzeczy i produkty trafią do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom za Wasze działania! Jeśli wiecie o innych działaniach społecznych prowadzonych w naszym mieście dla osób z Ukrainy, informujcie nas mailowo:

Content retrieved from: https://lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/instytucje-kultury-solidarne-z-ukraina,3324,41,1.html.